Happy Cat Dry Food Sterilised Alpine Beef, 1.3 kg (1,30 kg)

Complete food for cats

CHF 11.70

(CHF 9.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 1.3 kg

Only 2 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For neutered/spayed cats
  • With beef, rosemary & milk thistle
  • Only 10.5% fat

Frequently bought together with Animonda Integra Protect Adult Diabetes Tray 100g, Beef (100 g)

Happy Cat Dry Food Sterilised Alpine Beef, 1.3 kg (1,30 kg) CHF 11.70 (CHF 9.00 / kg)
Animonda Integra Protect Adult Diabetes Tray 100g, Beef (100 g) CHF 1.60 (CHF 16.00 / kg)
Total price: CHF 13.30
Description

This special dry pet food is aimed at neutered and sterilised cats and their specific dietary needs. The easily digestible combination of tasty Alpine beef, along with aromatic rosemary and milk thistle, provides balanced meals with only 10.5% fat. Satisfying and delicious. With large kibbles.

Feeding recommendation:

Ideal cat weight in kg Food amount in g/day
2 30
3 40
4 50
5 55
6 65
7 70
8 80
Item no.: HCT-171164
Content: 1,30 kg
EAN: 4001967140521
Manufacturer No.: 171164
Brands: Happy Cat
Animal Feed Declaration: Complete feed
Product Properties: Preservative-free
Phase of Life: Adult
General Information: Colour may differ from the original image
Ingredients

Composition

Crackling (total 25%, of which 75% beef cracklings), Poultry protein[1], Corn, Corn flour, Potatoes[1], Rice, Lignocellulose, Oils and fats, Animal protein (including beef 1.8%)[1], Hydrolysed protein[1], Beet molasses chips (desugared)[1], Haemoglobin[1], 0,8 % Apple pomace[1], Potassium chloride, Yeast[1], Sodium chloride, Dried whole egg, Seaweed[1], 0,16 % Linseed, Chicory powder (0.15% = 0.1% inulin), 0,15 % Yucca schidigera[1], 0,05 % Mussel meat[1], 24 % Milk thistle, Yeast (extracted, 0.02% = 0.0032% MOS)[1], Artichoke, Dandelion , Ginger, Birch leaves, Nettle, Camomile, Coriander, 8 % Rosemary , Sage, Liquorice root, Thymian (total dried herbs: 0.16%)

  1. Dried
Components

Analytical constituents

Components
Crude protein 37 %
Crude fat 10,5 %
Crude fibre 5,5 %
Rohöle und -fette 0 %
Crude ash 7 %
Calcium 1,05 %
Phosphorus 0,85 %
Sodium 0,6 %
Potassium 0,65 %
Magnesium 0,08 %
Omega-6 2,5 %
Omega 3 0,3 %

additives

Components per 1 kg
Vitamin A (3a672a) 18.000 IU
Vitamin D3 (3a671) 1.000 IU
Vitamin E (3a700) 130 mg
Vitamin B1 (3a821) 4 mg
Vitamin B2 (3a825ii) 4 mg
Vitamin B6 (3a831) 4 mg
Biotin (3a880) 500 mcg
Calcium D-pantothenate (3a841) 10 mg
Niacin (3a314) 55 mg
Vitamin B12 75 mcg
Vitamin C (3a312) 35 mg
Choline chloride (3a880) 60 mg
Taurine (3a370) 1.000 mg
Iron (3b103) 50 mg
Copper (3b405) 10 mg
Zinc 105 mg
Manganese (3b502) 26 mg
Iodine (3b202) 2 mg
Selenium (3b801) 0,1 mg
DL-methionine (3c301) 4.700 mg
Tocopherol extracts from vegetable oils (1b306i)
Legal information
Manufacturer: Interquell GmbH, Südliche Hauptstraße 38, 86517, Wehringen, Austria, happycat.de/at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Happy Cat Dry Food Sterilised Alpine Beef

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
1 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review