Nature’s Miracle Set-In Stain Remover, 709 ml

A pleasant fresh scented home and surfaces instead of stubborn stains

CHF 15.19 CHF 16.00 -5%

(CHF 21.42 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 709 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For stubborn, embedded stains
  • Deep-cleaning oxygen formula
  • Safe for pets

Frequently bought together with Bio Schutz Coat Care Spray, 150 ml

Nature’s Miracle Set-In Stain Remover, 709 ml CHF 15.19 (CHF 21.42 / l)
Bio Schutz Coat Care Spray, 150 ml CHF 10.65 (CHF 71.00 / l)
Total price: CHF 25.84
Description

Nature’s Miracle Pet Stain & Odour Remover helps make your home clean and fresh again.
Formulated to tackle embedded stains and lingering odours, it tackles everyday pet messes such as urine, faeces, mud and even blood. The powerful active oxygen formula penetrates deep into fibres to loosen stubborn residues and neutralises unpleasant odours. Versatile and easy to use, the spray is suitable for carpets, hard floors, upholstery and textiles. When used as directed, it is safe for use around pets and your home, leaving it clean and with a fresh orange scent.

  • Cleaning spray for dried-in pet stains and odours
  • Deep-acting oxy formula with active oxygen to help remove stains and odours
  • Fast-acting formula
  • Suitable for textiles, carpets, hard floors and other surfaces
  • Safe for pets and your home when used as directed
  • Fresh orange scent
Item no.: Xol-TET-154532
Content: 709 ml
EAN: 4048422154532
Manufacturer No.: 154532
Brands: Nature’s Miracle
Product Properties: Contains enzymes
Compostion

< 5 % Non-ionic surfactants, < 5 % Oxygen-based bleach, < 5 % Anionic surfactants, Fragrances (Limonene)

Legal information
Manufacturer: 8in1 Pet Products GmbH, An der Schwanemühle 2, 49324, Melle, Germany, info@8in1.eu

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Nature’s Miracle Set-In Stain Remover